Pasquale Products Co. has two departments: Mixing and Cooking.

Pasquale Products Co. has two departments: Mixing and Cooking. At the beginning of the month, Cooking had 4,000 units in process with costs of $8,600 from Mixing, and its own departmental costs of $500 for materials, $1,000 for labor, and $2,500 for factory overhead. During the month, 10,000 units were received from Mixing with a cost of $25,000. Cooking incurred costs of $4,250 for materials, $8,500 for labor, and $21,250 for factory overhead, and finished 12,000 units. At the end of the month, there were 2,000 units in process, one-half completed.Required:(Round unit costs to three decimal places.)1. Determine the unit cost for the month in Cooking. $ per unit2. Determine the new average unit cost for all units received from Mixing. $ per unit3. Determine the unit cost of goods finished. $ per unit4. Determine the accumulated cost of the goods finished and of the ending work in process.Accumulated cost of the goods finished is$Accumulated cost of the ending work in process is$

Looking for this or a Similar Assignment? Click below to Place your Order Instantly!